Бягането през студените месеци винаги е съпътствано с много пречки – сняг, киша, тъмнина и студ. Зимата и снеговалежа са природните явления, които понижават мотивацията на голяма част от бягащите. В тези мрачни и студени зимни месеци голяма част от бягащите започват да търсят заместители на бягането на открито поради липса на условия.
Ние от RunBG.net решихме да направим класация на топ 10 уреда за тренировка у дома и на закрито.
1. Пътека за бягане – Тук едва ли има изненадани. Отивате във фитнеса и се спасявате от лошите и студени условия. Проблема е че в много голяма част от фитнес залите не толерират по-дългата употреба на пътеки за бягане – За това чухме наскоро от читатели на runbg.net. Големия плюс на пътеката, е че ви позволява да тренирате пълноценно и на обичайната скорост. Друг плюс е поддържане на постоянна скорост с едно и също темпо. Най-добре е да разполагате пътека у дома – едва ли е нужно да напомним, че е важно да отваряте прозореца, за да дишате свеж въздух докато правите кардио тренировка. Недостъци – висока цена, остатъчни вибрации (такива вибрации няма, когато бягате на друга настилка), които увеличават в известна степен риска травми, но само ако тренирате прекалено много на пътеката.
2. Велоергометър – Малко хора всъщност се замислят, че този уред натоварва преди всичко мускулатурата на бедрата, подбедриците, а ако се кара в изправено положение, и седалищната мускулатура. Основните мускулни групи са квадрицепсите, задните бедрени мускули, прасците, а при изправено каране и глутеусите. Поне според нас това е скучен уред, но може да се съчетае добре с музика и телевизор, за да избегнете еднообразието. Ако сте по-напреднали с бягането може да използвате велотренажор за личния си велосипед или да пробвате спиниг, който е разновидност на велоергометъра, но при доста висока интензивност на натоварването. Мнението ни, е че е уред за начинаещи и ако се занимавате с бягане повече от 6 месеца този уред няма да допринесе много за формата ви (освен ако не ходите на Спининг).
3. Кростренажор – Това е един страхотен уред, който натоварва тялото доста по-равномерно от велоергометъра. Във фитнес средите се нарича цар на уредите. На тази машина можете да натоварите всички основни мускулни групи. Идеологията на уреда идва от ски бягането, който е един от спортовете, които натоварват тялото доста хармонично и правилно. Недостатъци – не може да замести бягането на открито или пътека. Позитиви – доста по-динамичен е от велоергометъра, натоварва тялото хармонично.
4. Swiss Ball (фитнес топка, топка за пилатес, gym ball и тн.) – Швейцарската топка е създадена през 1960 г и първоначалното и предназначение е било за рехабилитация. Тези топки са много по-малко стабилни от останалите уреди, които ще видите в класацията. Това и качество допринася за подобряването на баланса, координацията и ядрото – core muscles (Това са система от мускули, които дават силата за стабилизиране и придвижване на различните части на тялото. За ядро се считат мускулите, които свързват горните и долните крайници. Основните мускули са коремните мускули, горната част на бедрата и седалището, и ниската част на гърба.)
Помага за:
– благодарение на своите качества допринася за коригиране на правилната стойка на тялото
– мускулите на корема – липсата на стабилност допринася за много по-пълноценно натоварване на мускулите в тази област.
– заздравява мускулите и допринася за издръжливостта. Освен това облекчава болките в мускулите на гърба и предпазва от появяване на такива. Помага за разтягане и подобряване на гъвкавостта.
– Подобрява баланса и координацията
Мнение – в началото, когато тествахме топката бяхме доста скептични въпреки, че много атлети я използват. Себастиян Шаньо, който се е класирал втори на Ultra Trail Du Mont Blank я използва в подготовката си и това ни накара да я пробваме. Горещо ви препоръваме Swiss Ball – всеки трениращ трябва да има такава. Използва се за много упражнения и забавен уред.
5. Медицинска топка – Това е уред, който е познат и използван от почти всички. Това е един от уредите, който е широкоразпространен в училищата и често се използва за различни спортове. Бягането не прави изключение.
Повечето упражнения с медицинска топка включват: повдигане, хвърляне и хващане, но едни от най-добрите упражнения са за ядрото. Упражненията с нея изграждат обща физическа култура и допринасят за стабилността на тялото по време на бягане. Тренировките с медицинска топка могат да допринесат за добавяне на сила в специфични мускули и да допринесат за повишаването на скоростта при бягане. Нашето мнение, е че уреда е страхотен – любимото ни упражнение за корем се нарича “Руски премятания/ Russian Twists”.