Бягането през зимата е тема табу за много голяма част от хората, които обичат този спорт. Това разбира се е нормално и през зимният сезон бягат само най-заклетите бегачи. В много от така наречените западни държави хората бягат независимо от сезона и през зимата намират начин или алтернатива, за да не прекъсват любимото си занимание. Част от хората тичат в молове или търговски центрове сутрин, преди да отворят или вечер след като огромната маса от пазаруващи е намаляла. Други заменят стадионите с бягащата пътека във фитнеса, а има и такива, които предпочитат да бягат на открито, както са го правели и през останалото време от годината. Тази статия е насочена по-скоро за последният случай, в който бягате на открито.
Ето и няколко съвета как да бягаме през зимата и да запазим комфорта до колкото е възможно за този сезон.
През зимният сезон температурите, често доближават 0 градуса или стават и минусови. При такива условия организмът много бързо започва да губи топлина, главно от главата и крайниците. За да не изтивате е препорачително, когато тренирате да имате шапка и ръкавици.
Когато температурите са значително по-ниски и са в диапазона +10 до -10, това в никакъв случай не означава, че трябва да обличате дебелото яке. Защо дебелото яке не е за препоръчване – защото води до изпотяване, което при тези ниски температури не е за препоръчване и може да доведе до настинка. Има доста видове облекла предназначачени за бягане в по-студени условия, но ако не разполагате с такива или не можете да отделите бюджет за такава екипировка можете да я замените с друга. За температури между +10 и 0 градуса можете да имате 1 тънък пласт дреха (пр. Тениска) и 1 малко по дебел (пр. спортна блуза/ анцуг). При отрицателни температури е да добавите още 1 пласт, който да ви изолира по-добре (пр. шушлек или материя спираща вятър). По ваша преценка можете да прибавите допълнителен тънък слой дрехи. Плюсовете на специализираните облекла за бягане, е че те са специялно пригодени за зимни условия и материите ви предпазват от изпотявяне, хипотермия (състояние при което губите телесна температура), вятър и тн.
Бягането през зимата се различава не само с облеклото, но и с интензивността на тренировката. За да избягвате контузии е добре да бягате с по-умерено темпо, което да е с една идея по-бавно от обичайното ви темпо през пролетта или лятото. Причина да бягате с по-умерено темпо, е че в студено време организмът по-бавно влиза в ритъм и съответно възможността да се контузите или да изпитате дискомфорт е по-голяма.
Дишането също се различава от това в топло време. Препоръчително е да дишате само през носа, за да си спестите сигурна настинка.
За предпочитане е да избягвате дълбок сняг и лед, избирайте утъпкани места, тротоари, алеи или пътчета.
След тренировка през зимата може да изпиете една чаша с какао, за да възтановите сили те си и да се стоплите.
Приятно бягане – въпреки зимата и студа, а и не забравяйте, че пролетта наближава!