Традиционно със старта на Обиколката на Витоша в България слагаме началото на сезона на ултрите. Тази година това се случи през месец май с кратката ултра Коджа Кая. За някои този сезон е започнал много по-рано, но за много бегачи това тепърва се случва. В навечерито на Трявна ултра ще направим кратък обзор на силните български участия по европейските ултрамаратони и предстоящите събития у нас. Започваме с:
Андрей Гридин и Trail Verbier Saint-Bernard (114км с 8400м Д+)
Андрей Гридин направи първо участие на ултра след второто му място на Transgrancanaria 360. През изминалия уикенд той бе в Швейцария за участие в Trail Verbier Saint-Bernard (114км с 8400м D+). Гридин бе споделил за нас, че е в отлична форма след лагера си на Белмекен и се надява на добър резултат. Резултата бе наистина добър – четвърто място в генералното класиране и трето в неговата възрастова група.
Божидар Антонов, който участва в това състезание от години сподели, че само допреди две години с резултат от 17:10:38 почти сигурно печелиш или си на почитната стълбичка. Андрей и Божидар споделиха, че тази година горещото време в Алпите ги е изненадало, а Гридин сподели, че това му е попречило да се бори за третото място. През 2018-та първите три места са окупирани от швейцарците Jean-Philippe TSCHUMI, Jules-Henri GABIOUD и Walter MANSER, чийто времена са рекордни за трасето на Trail Verbier Saint-Bernard.
Мария Николова и Ronda Dels Chims 170km с 13 500м D+ (Andora Ultra Trail)
След победата на Stara Planina Ultra Trail в Сърбия, където Мария е втора в генералното класиране, след поредната победа в Обиколката на Витоша, през изминалия уикенд дойде ред на участието в Ronda Dels Chims. За никой не е тайна че ултра с дължина от 170км и 13 500м положителна денивелация е трудна и тежка. В това иначе толкова дълго, но за сметка на това и технично състезание участваха общо петима българи – Константин Атанасов, Иван Димитров (Hills Season Podcast), Никола Николов (Никси), Анета Ралчева и Мария Николова. Мария сподели за нас, че това тридневно състезание е отнело 38 часа и 52мин, с кратки спирания от организаторите по пунктовете, поради влошаващото се време. През първите 20 часа състезанието се е провело при страхотни метеорологични условия, но след това времето се е влошило и заради гръмотевични бури много от участниците не са успели да финишират. В крайна сметка второ място за Мария Николова след участничката от САЩ, Darcy Piceu с време 36ч 14мин.
Мария Николова и Константин Атанасов на финала на Ronda Dels Chims
Антония Григорова и Odlo High Trail Vanoise 73km с 5400м D+
След сезона Ком – Емине и третото участие на Олимпийски игри, Антония Григорова премина на ново поприще – вертикалното бягане и участие в скайрънинг шампионата. В дебютната си година и с едва няколко старта Антония вече има 105 точки и е на 15-то място във временното класиране. Към момента за 2018 Антония има пет старта на Zegama Aizkorri, Livigno Skymarathon, Olympus Marathon, Pirin Skyrun, а през изминалия уикенд бе първото участие на скайултра във Вал Д’изер, където се проведе Odlo High Trail Vanoise, с дължина 73км и 5400м положителна денивелация. Въпреки високата надморска височина в първата част на трасето Антония зае седмо място при жениете. Ето и какво сподели Антония за състезанието:
“Още с пристигането във Франция стана ясно, че има много сняг за сезона във високите части, което превърна състезанието в един голям адвенчър. Освен борбата за въздух, поради надморската височина и това, че нямах климатизация за нея, пред мен беше и предизвикателството да бягам по сняг в около 40% от трасето. Беше ясно, че колкото и рано да бе старта ще има участъци с мек сняг и ще се затъва. Старта бе в 4 сутринта и до първия връх, който бе и най-високия се стигаше приятно с бягане и по твърди, утъпкани ски писти, но след спускането му и достигането до средата на трасето (до там се движих на 5-то място) , жегата започна да става все по-силна, следващите изкачвания бяха много стръмни и кратки, а бягането по тях беше невъзможно. Силите ми доста бързо привършиха, задъхваше се много в мекия сняг и като цяло вече не се бягаше по ски-писти, а по снежни участъци, които бяха изорани като ‘картофена нива’. Състезанието наистина беше един голям адвенчър за мен и се радвам, че успях да задържа 7-мата позиция и да оставя след себе си няколко от фаворитките представени като такива от организаторите. Сега с нетърпение очаквам октомври, когато е участието ми пред родна публика на Pirin Ultra (къса дистанция).”
На родна почва или какво се случва или ще се случва в България
След като направихме обзор на участията на родните бегачи и изминалия уикенд се завръщаме отново на родна почва. Обиколката на Витоша завърши, а Александър Спасов най-накрая спечели това състезание, след няколко нуспешни опита. Направи го с рекорд на трасето 8ч 12мин и едно от най-силните бягания на планински ултрамаратон в последните години. Мария Николова отново е без конкуренция на “В100” и успешно защитава короната си. В навечерието сме на Трявна ултра, където този уикенд около 600 бегачи ще стартират в китното градче Трявна, за да преминат по трасето прекосяващо части от Стара планина и Централен Балкан. През август отново сме на вълна Персенк ултра където също над 400 бегачи ще стартират по пътеките и чудесата на Родопите. През септември феновете на скайрънинга и тези, които искат да се докоснат до скайултра дисциплините, могат да го направят на Adventure Skyrun. Есента предстоят две събития – Pirin Ultra и CanyonCreek Ultramarathon. Тази година късата дистанция на Pirin Ultra ще е последен кръг от световните серии по вертикално бягане Skyrunner World Series. Това означава, че част от световния елит в този тип бягания ще дойде в България и е една добра възможност за българските бегачи да представят добре страната. Край на ултрасезона поставя CanyonCreek Ultramarathon и живописния Русенски Лом, където тази година има нова по-дълга дистанция – 90км.
Желаем успешен сезон на всички, без значение дали са бързи или бавни. Ще следим развитието на сезона и представянията на българските бегачи по света, за да ви държим в течение.