Истории

Победителя от The Cactus Run – Кирил Николов

Pinterest LinkedIn Tumblr

След като ви представихме Христина Козарева, сега се фокусираме и върху победителя от RunBG Trail Series: Панчарево и водача след втория етап на веригата – Кирил Николов – Disl (известен с прякора си Дизел). Чували сме страшно много версии за това откъде идва прякора. Най-правдоподобната версия ни се стори, тази описваща бягането му – без значение равно или стръмно изкачване, за него е без значение. Оказа се, че сме далече от истината. От правдоподобен източник научихме, че като малък е бил голям фен на немската ветеранка в биатлона Уши Дизел, откъдето всъщност идва прякорът му. В дългата му спортна биография централно място винаги е заемало ориентирането, но то отстъпва място и на планинското бягане и крос кънтри, лека атлетика, адвенчър състезания, вело и ски ориентиране. Последното му хоби се нарича slackline или ходене по опъната лента. Несъмнено второто място на Европейското първенство по ориентиране през 2012г и няколкото шести места на световните първенства са показателни за класата на Кирил. Дизела, както почти всички го наричат постига успехи и в други спортове освен ориентирането, през 2012 г. той спечели следните (и много други):

Rila Run (бягане от Боровец до Мусала) с рекордно време

XCo Adventure Cup (адвенчър състезанието на България) – където печели за поредна година с партньора си Иван Сираков

RunBG Trail Series – първите два етапа от веригата

Спокойно може да се каже, че Кирил Николов е най-добрият състезател на България по ориентиране и резултатите сами говорят за това. Неговите постижения влияят и на развитието на спорта в положителна насока и вдъхновяват младите спортисти. След вторият етап на RunBG Trail Series, Кирил има пълния комплект от точки и води убедително в генералното класиране на състезанието, а представянето му във веригата ще може да следите на trailseries.bg.

* снимка от награждаването на RunBG Trail Series: Pancharevo – The Cactus Run (фотограф Крисо Кирилов)

Можете да проследите бягането на Кирил в The Cactus Run тук:

Една от многото интересни истории с Кирил Николов се случва тази година на Световното първенство по ориентиране, където в един от стартовете Дизела удря сериозно главата си, но въпреки това финишира. При вида на сериозната фрактура и преди лекарят да сложи упойка един от треньорите казва: “Момче, добре че е главата, а не си си ударил кракът толкова лошо!”. Цялата история може да прочетете в блогът на Кирил Николов.

* снимка с Кирил Николов финиширащ с фрактура на главата.

Ето и въпросите, които зададохме на “Дизела”:
1.Как ти се стори трасето на The Cactus Run и какво мислиш за трасетата до момента?
Disl: Последното трасе беше доста по-лесно в сравнение с първото. Но бе идеално, от гледна точка на това, че е много достъпно за повечето хора, дори и за бягащи от скоро.

2. За какво мисли по време на бягането в събота?
Disl: По време на състезание се опитвам да мисля изцяло за него. Как стартирам, как се движа, къде са конкурентите ми, къде мога да увелича темпото и къде да намаля. Когато трасето е на обиколки, както бе в случая и не съм бягал никога на това място се старая максимално много да запомня първата обиколка за да знам как да развия бягането си на втората или трета ако има такава. И евентуално ако има хора около мен, къде мога да ги атакувам. Следя ги къде са добри дали на изкачване, равно или спускане, за да знам, къде мога да направя разлика.

3. Как ти се стори атмосферата на състезанието?
Disl: Много приятна и приятелска. Позитивизма бе в пъти повече от негативизма.

4. Какви са целите ти за RunBG Trail Series?
Disl: Нямам конкретни цели. Гледам на това състезание, като на чудесна физическа тренировка, където мога да съпоставя временните си възможности с това на другите участници.

Kiril Nikolov disl

* Кирил Николов на финалната права на RunBG Trail Series: Zheleznitsa (снимка Наталия Величкова)
 

5. Какви са плановете ти за сезон 2013? Имаш ли цел или конкретно състезание, в което да участваш?
Disl: Планове имам много и те започват още през януари и завършват за сега през септември. Това са лагери и състезания. Доста цели съм си поставил за предстоящия сезон, както в ориентирането така и в планинските бягания и всичките те са високи, защото смятам, че само по този начин мога да се развивам и изкачвам все по-на високо.
 

6. Какво ново и различно в спорта би опитал?
Disl: Много ми се иска ако имам възможността да участвам на някое състезание от веригата “Skyrunning”, за да видя къде точно се намирам спрямо най-добрите в този спорт. Ако всичко върви нормално, това ще се случи още през следващия сезон.
 

7.Какво ще посъветваш тези, които от скоро бягат по пресечен терен? Как да станат по-добри?
Disl: Търпение и постоянство. Издръжливостта за разлика от силата е качество, което се гради много дълго време. А тя е в основата на планинските бягания. Когато имаш много добра и солидна основа на нея може да построиш и небостъргач, най-образно казано. А когато основата липсва, трудно би построил и един етаж. Но най-вече тренирайте разумно. Допитвайте се до специалисти в бяганията. Не нужно да откривате топлата вода. Те ще ви помогнат с минимум усилия да постигате максимум резултат и по този начин ще ви предпазят от травми от неправилно трениране.

8. Вече си състезател на Salomon, какво промени този факт за теб?
Disl: Изключително съм горд да имам спонсор, като Соломон. Това ми дава допълнително самочувствие и ме кара да се старая още повече и да се стремя към все по-високи върхове. Със Соломон зад гърба си мога да тренирам и състезавам още по-професионално от преди. Благодарение на Соломон догодина ще бъда част от нещо, за което само до преди година, само можех да мечтая, но подробностите ще оставя за по нататък.

Подробностите скъпи читатели, ще намерите при нас! 😉

* Профилната снимка на статията е от фотограф – Камелия Атанасова

Write A Comment