runbg

Вторник, 09 17th

Last updateПон, 13 Фев 2012 6am

Добре дошли, Гост
Username: Password: Запомни ме
Хранителни режими
  • Страница:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Vegan и бягане

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1555

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
  • Thank you received: 11
Не съм съгласен с тезата ,че веган е спечелил състезанието току виж ,защото не ядял месо.Според мен всичко е въпрос на физическа подготовка,ГЕНИ и в какво състояние се намира човек по време на състезанието.Винаги нещо може да се обърка нещо по време на надпреварата.Много от хората сигурно са усещали голяма енергия по време на старта и след това :woohoo: лоша работа. Ето и нещо от мен ,за суровоядството:::http://www.rawfoodexplained.com/science.html Има и още един фактор според мен ,който влияе :работното място.Дали един веган ще изкара да работи на две работни места тежък физически труд?После да отиде да бяга 80км и да изкара на боб и люти чушки.Няма как да стане иска се енергия, :) Дори и да изкара ще е временно ,след което ще има тежки последствия за организма му. :woohoo:
Последна промяна: преди 7 години 4 месеца от NIKI 70.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1556

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
  • Thank you received: 1
Всяко ядене си дава своето, по скоро не трябва да се прекалява,затова има най различна храна,днес ядеш ориз,утре месо,другия ден риба.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1557

• Ivan
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Бягащ
  • Thank you received: 5
Здравей скатов, и поздравления за веганството! Съвет номер едно: не се притеснявай ако често се чувстваш неразбран. Радвай се на енергията си и ако можеш, помагай.

За добавките: като бегач минал по този път, те съветвам да не се занимаваш с разните му витамини и минерали. Като човек с квалификация по въпроса те съветвам да не се занимаваш с разните му витамини и минерали. :-)

Защо? Защото тялото не усвоява нещо, което не е храна. След 5 милиона години еволюция като маймуни и 4,2 милиона години като хомо еректус, ние сме съвършения метаболит на витамини и минерали от храна. Освен това, имаш редица вещества, които не могат да бъдат ефективно балансирани ако са приети като добавки: калция влияе на магнезия, те също влияят на цинка и витамин Ц, който пък влияе на възстановяването на междуставната течност. Освен това витамин Ц не се усвоява ако е на таблетки, и се използва от организма за по малко от 4 часа, след което имаш нужда от нова доза. Това е само елементарен и достъпен пример, който за удобство напълно елиминира въздействието на ензимите, макронутриентите и прочие. След като работих с най-добрия биохимик и светило на спортното въстановяване, се отказах от всички добавки на синтетична основа, защото стигнах до извода, че и най-добрата схема не може да ми помогне да постигна баланс, усвояемост и достатъчност.

Затова сега вземам само естествени добавки (виж първият ми постинг) и се храня обилно със сурови зеленчуци и плодове.
Следните потребители изказаха благодарности: skatov

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1558

• Ivan
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Бягащ
Здравей радослав1990,

Веганството е както хранителна доктрина, така и мироглед спрямо твоето присъствие в заобикалящата те среда. Не е хуманно и е ненужно да убиваш за да се храниш. Не е и хуманно да подържаш изкуствено лактацията на млечно животно за да му вземеш млякото, все пак то е предназначено за собственото му бебе, не за теб. Но не искам а убеждавам теб или другите в това - аз самия започнах да чувствам хуманния аспект една година след като станах веган. И в нашето семейство усещаме това като морален и философски прогрес, а не като упадък.

За нас това е още една стъпка напред по пътя на нашата мечта - да станем по-добри и състрадателни хора.

П.С. Между другото, рибата е другите морски обитатели също са месо. Вярването, че рибата следва да се третира различно се корени не в убеждението, че е безмесна, а в схващането, че тя не изпитва болка (което се оказа невярно).
Следните потребители изказаха благодарности: dreambyte, skatov

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1559

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
  • Thank you received: 17
Niki защо пречупваш всичко през призмата на ултра бягането - само това не мога да разбера. Ако го можеш 21км не е дистанция в която се объркват толкова много неща като на ултра или маратон! ;) Нал тъй! И ти този веган го познаваш Милен Балабанов се казва!
Единственият, който може да ти каже, че не можеш си ти!
runbg.net

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1560

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
  • Thank you received: 11
Илиянчо :) приятелю :) С Милен се познаваме и знам ,че да дойде на това положение е минал през много тренировки.Знам и в момента с ,какво се занимава.И мога да те убедя ,че няма нищо общо с тежкият физически труд.Не съм против Веганите ,даже уважавам хора със свои възгледи. Много ми хареса изказването на Ivan но искам да го попитам, дали в момента земята е ,както преди.Има ли ги всичките тези минерали и витамини в почвата а от там в плодове и зеленчуци.Колко от тези продукти даже и не им знаем произхода. Има една книга ,която много ми хареса и бих искал да я споделя с всички.
istinata-za-dylgoletieto.jpg

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1561

• Ivan
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Бягащ
Niki70 е прав за земята. Затова аз правя съзнателния избор да си набавям преди всичко органична продукция. По-скъпо е от обикновените зеленчуки, но компенсирам с всички останали храни, които ми товареха бюджета в миналото. Освен това инвестирам усилия да си изградя 'мрежа' от доставчици от село, и тогава ми излиза много евтино.

Нека спомена, че една калория месо изразходва десетки пъти повече енергия за производството, отколкото калория растителна или зърнена храна.

Последно, най-важното е да сме щастливи. Не е правилно да се схваща, че хората като нас живеят с лишенията и са нещастни. Ние живеем в хармония със средата си, радваме се на даровете на земята и сме щастливи. Моето качество на живот се промени за добро, и то драстично, откакто съм веган и суровоядец. Нека Христо каже дали в Париж за маратона изглеждах физически слаб, нещастен или сектантски настроен.
Следните потребители изказаха благодарности: dreambyte, skatov

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1562

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
  • Thank you received: 17
г-н Николай Марангозов,

Темата е "Веган и Бягане", ако ще споделяте нещо по темата направете го. Ако ви се спори за и против веганството си направете тема с подобно име и си спорете/дискутирайте (аргументирано с факти, а не чул недочул, мислил, не доизмислил)!

Яденето на месо - е въпрос на личен избор и не яденето му също.
Тежкия физически труд и тежкия умствен такъв също са въпрос на избор.

"дали в момента земята е ,както преди" => ако земята не е както преди, значи и животното и месото му не е както преди - какво казваш с това?
Единственият, който може да ти каже, че не можеш си ти!
runbg.net
Следните потребители изказаха благодарности: skatov

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1569

• skatov
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
Привет, момчета
Виждам че моят въпрос тука е станал повод за доста коментари, за което се радвам.
Първо да благодаря на Илиян, наистина не е хубаво да се съди човека, всеки има право да решава какво да прави, какво да яде, да пие... и форума е за изказване на личен опит, какво е преживял, как се е справил и т.н. Затова ако на някой му е интересно мога на бързо да споделя как стигнах до веганството и какво ми помага то за спорта. Само личен опит ще споделя. Да ви кажа, аз бях заклет месар и месото го ядах само с месо, всеки ден в големи размери. Ако някой ми беше казал преди 7 години че ще спра да ям месо, щях да му се изсмея просто.
През 2006 години започнах да се занимавам с йога и забелязах че месото ми се отразява зле след като съм правил йога и го ям след заниманията. Самият ми организъм почна да го отхвърля. Така спрях месото и преминах на консумация на риба (понеже и аз се бях притеснил от къде ще набавям незаменимите аминикиселини от месото). Тогава тренирах малко, предимно йога и лятото колело и плуване. През 2010г. не можех повече да приемам и риба, не ми беше нито вкусна, нито ми се ядеше и я спрях. През следващите 2 години основната ми храна бяха сирене, кашкавал и яйца. През лятото на 2010 минах пеша Ком-Емине и много ми хареса и от тогава вървя редовно в планината, ако това изобщо може да се нарече спортуване. През 2011 почувствах че при физическо натоварване кашкавала ми идва в повече и ми става тежко. Така взех решение през 2012г да спра да ям млечни продукти и яйца. Естествено всичко е само експеримент за сега и слушам какво иска тялото ми и му го давам. Тука някои момчета са писали за секти и други неща, Но искам да им кажа, че аз като станах вегетарианец не познавах друг такъв човек, нито някой ме е съветвал да спра месото, нито ми е говорил. А и нещо смешно, след като станах веган, незнаех че съществува такава дума и тука преди 2 месеца я научих и какво означава. И все още непознавам от моите кръгове човек който е веган. Знам че съществуват, но все още непознавам никой лично. Просто слушам какво иска тялото ми и така се получи при мен. Семейството ми яде всичко и дори много се притесняват за мен, да не би да се разболея. А аз станах по здрав и не боледувам. Имам една моя теория за това, не съм я чел никъде, но мисля че съществува. Животинската храна която приемаме е храна също и за много бактерии, гъби и други микроорганизми и при липсата и непредоставяме хранителна среда за вредните микроорганизми. Това само го чувствам, нито твърдя че е истина, нито го налагам. Може би някой ден ще се докаже. Искам да благодаря и на Иван за съветите които ми даде и мога да заявя, че това е първия веган който познавам, но не и лично. Ванка, ще се радвам на още информация от теб, всичко което ти си писал по темата започнах от няколко месеца да го чувствам. Цялата ми представа за живота се промени, за хората, за животните, за растенията.... Просто станах по чист човек, незнам как да ви обясна тази метаморфоза. Сетивата ти се отварят по друг начин. Ставаш по-смирен. Не искам на никой да натрапвам да спре месото....това е лично решение за всеки човек. От друга страна преди 2 седмици се запознах с един мъж в Сливен на около 48 години, който ми каза че 12 години не е ял месо, но от 2 години яде отново, понеже има медицински проблем и трябвало да яде месо. Незнам какво ще се получи при мен, но за сега се чувствам добре и чувствам че това е добре не само за тялото ми, но и за мисълта ми и цялото ми възприятие на всичко около нас.
И така вече няколко месеца съм веган, добре съм, имам доста сила, с разсъдъка съм също добре :) и понеже е форум все пак за спорт мога само да ви споделя какво правя в момента и какво ям. Поне 2 пъти седмично вървя около 40-50 км за 1 ден в планината, като правя 1500 м. денивилация. Това го правя от есента на 2011. В дните които не вървя в планината карам колело по асфалт или в планината, а от 1 месец го съчетавам и с бягане. Илияне, мерси за предоставената програма да се подготвя за моя първи маратон в живота, който смятам да е на Батак тази година. Бягам през ден по 8-10 км. сутрин, а вечер карам колело 2-3 часа. Преди месец участвах в коломаратон Зарата в Ст. загора, 32 км. с 1200 м денивилация планински терен. Ами взех го за 2,40 часа, но паднах 3 пъти и пуках гуми. Имах сили за доста по-добро представяне. Това беше все пак първото ми колосъстезание в планина и то със закопчани обувки, предния ден ги взех и неможех да ги откопчавам от стегнати пружини. В дни в които карам в планината само колело минавам над 100 км. за 1 ден (без асфалт). Вчера се върнах от един пешеходен маратон 100 км. Алеко за 24 часа в Родопите. Да ви кажа всички други бяха месоядци, но си се движехме добре заедно. Дори да ви споделя нещо, преди финала малко се изморих може би от безсънието цяла нощ, но 5 минути след финала се чувствах добре. Имам чувството че бързо възтановявам. Миналата година пак минах лятото Ком-Емине, а есента участвах в ХКО-адвенчъра. Първия етап само изкарахме, понеже се изгубухкме в гората. Но първия етап беше пеш от София до Ярема през комините и Черни връх и от Ярема с колела до х. Пионерска в Рила. Правил съм и обиколка на Витоша с колело за 1 ден.
Също карам мотор, язда коне, плувам. Зимата карах 6 дена ски по 8 часа на ден без почивка като след тези 6 дена се качих за под 4 часа от Боровец до Мусала в снега.
За храната- ами всяка сутрин ям 1 ябълка и 1 чиния мюсли или овесени ядки с мед. Като се наям с мюсли издържам 8 часа физическо натоварване в планината, но пия много вода :) Вечер ям плодове, зеленчуци, боб, леща, ориз, сояви неща, хляб.....абе да ви кажа честно кой знае какво не ям и то в малки количества, много не обръщам внимание на качеството. Ям боба от консерви, соята също...лозови сърми с ориз, ето такива неща, предимно консерви, понеже не мога да готвя. Затова исках да питам какво да ям и от къде да го купувам.
Имам чувството че енергията се освобождава от мозъка и няма голямо значение какво си ял преди това и в какво количество. Просто ние си мислим че тялото иска много храна и затова му даваме много.....мое мнение само...и с по-малко храна става пак.
Ами това е, пичове. Имам някакви амбиции и мечти, но аз предполагам, а Господ разполага ;)
И Нека Силата Бъде с Вас!

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1570

• skatov
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
Мерси много, Иване!
Има за какво да си говрим с теб, аз съм начинаеш и ще ти бъда благодарен за информации. Скайпа ми е: skatov
  • Страница:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.221 seconds