runbg

Понеделник, 09 23rd

Last updateПон, 13 Фев 2012 6am

Добре дошли, Гост
Username: Password: Запомни ме
Хранителни режими
  • Страница:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Vegan и бягане

Vegan и бягане преди 7 години 8 месеца #459

• Ivan
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Бягащ
  • Thank you received: 5
Здравейте всички,

Първо поздрав към хората, с които потичахме вчера, на 8 Януари. Тази тема е отговор на разговорите ни след бягането.

Аз съм веган, семейството ми също. Въпреки, че еволюцията ми към този начин на живот отне три-четири години, едва в началото на 2010 направих тази важна стъпка. За цялото ни семейство скоро това решение изглеждаше вече не като странно хрумване, а като единствено правилна стъпка за остатъка от живота ни. Просветление :-)

Бих искал освен това да спомена, че всичко, което споделям е плод на наистина много четене (близо 100-тина книги, научни трудове и специализирани курсове), личен опит и квалификация от университета Корнел, катедрата за следдипломна квалификация, курса за "Plant-based diet" на проф. Колин Кемпбъл.

www.tcolincampbell.org/

www.amazon.com/China-Study-Comprehensive...id=1326137826&sr=8-1

Днес все пак няма да се разпростирам върху темата, а само ще отговоря на конкретни върпоси от неделята:

- Протеини - боб, леща, нормален ориз (а не извратената "бяла" версия), нахут, киноа, чиа, тофу, темпе, сейтан, грах, спирулина, хлорела, пчелен прашец и т.н. В нормален ден тялото се нуждае 15% от калорийния прием да се достави от протеини, като няма проблем баланса да се съблюдава на седмична, а не на дневна база. При тежки тренировки и състезания калорийния прием е по-висок, и затова относителния дял на протеините спада.
- Хапчета - бягането изразхдова много от ресурсите на организма и те трябва да бъдат възстановени. Затова, особено в сериозен тренировъчен цикъл, компенсирам витамин Ц, витамин Б, магнезий, калций, натрий, фосфор, цинк, селен и други. След около година търсения, вече всичките ми "добавки" са на природна основа - пчелно плечице и прашец, бирена мая, мака, годжи бери, спирулина и хлорела, водорасли, трици, ябълков оцет, манука мед, гуарана и други. Има някои добавки, които приемам като спиртни извлеци от корени (като Родиола), понеже така са най-достъпни за организма.

Ползата от всичко това?

Когато бях на 18 и тренирах бойни изкуства всеки ден, правех по 15-20 набирания на серия. Сега спокойно правя 40-50 на серия в тренировка с 200-250. Ааа, и това по времето на моите прословути водни пости, при които не се храня и пия само вода/чай между 5 и 21 дни, т.е. на теория нямам никакъв гликоген, с който да си доставя енергия.

Последно, мазилото за травмирани стави - Nature's Plus, GLUCOSAMINE, CHONDROITIN, MSM ULTRA RX-JOINT CREAM.

www.naturesplus.com/products/productdeta...0&productNumber=4932

Чао и дано се видим пак тази неделя!

П.С. Хвърлете един поглед на хранителните навици на светила като Карл Луис и Скот Юрек.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 8 месеца #460

• dobber
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
  • Thank you received: 6
Привет адаш, не съм присъствал на разговора ви, но подкрепям стартирането на тази тема. Сигурен съм, че много от нас са мислили над въпроса дали да откажат месото и месните продукти. Ясно е че може да се оцелее и да се живее здравословно само на зеленчукови продукти, но как точно се отразява на спортистите е доста интересно. Особено интересно ми е дали елитните атлети, които се борят за победа могат да набавят всичко необходимо от такъв тип диета.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 8 месеца #461

• Ivan
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Бягащ
Баш ми е драго и честит имен ден на патерици :-)

Затова цитирах Скот Юрек и Карл Луис, защото те са вегани и са ненадминати в кариерата си (Карл Луис преди няколко години, а Скот Юрек в момента). Янис Курос (трите най-добри времена с историята на Спартатлона) също е недеклариран вегетарианец/веган. Известно е, че при прекосяването на Австралия с тичане е ял само веднъж малко пилешко.

Ще направя днес-утре една селекция от сайтове на тема веган и спорт (бягане, културизъм, атлетика, здраве) и ще я приложа тук.

Ако имате конкретни въпроси, с удоволствие ще отговоря.

П.С. Изрично уточнявам, че не съм лекар, не вярвам на съвременната медицина (особено в частта и за ракови и автоимунни заболявания), и мнението ми не бива да бъде възприемано като медицински съвет. Хората със здравословни проблеми е редно да се посъветват с лекар (ако желаят), преди да предприемат промени в хранене/лечение.

Отг:Vegan и бягане преди 7 години 8 месеца #462

• bnelim
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
Здравейте, аз също обужавам бягането и веганството не по малко:)
Ще се радвам да се присъединя този уикенд към групата. Кога и къде ще има групово бягане.
До скоро.

Милен

Отг:Vegan и бягане преди 7 години 8 месеца #463

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
  • Thank you received: 17
facebook събитие www.facebook.com/events/334992429859473/?context=create

Неделните бягания са традиционни - всяка неделя от 11:00ч.
Място: пред тенис кортове "Академик" или вътре в кафенето, ако вън е студено.
Карта: http://maps.google.com/maps/ms?msid=210024329347041480249.0004b62f0f702ae55a988&msa=0&ll=42.677356,23.348114&spn=0.008424,0.01929

Дистанция: 10км или кой колкото иска.

Темпо: Групата бяга с темпо 5 - 5+ мин/км, но не всеки бяга с него.

Времето: Не ни плаши. Екипираме се добре.

Вещи/багаж: Оставяме вътре в кафенето на корта. Хората ни познават и оставяме вещите в склада или на някоя маса според случая.
Единственият, който може да ти каже, че не можеш си ти!
runbg.net
Последна промяна: преди 7 години 8 месеца от admin.

Отг:Vegan и бягане преди 7 години 8 месеца #471

• dobber
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
  • Thank you received: 6
Дайте да върнем темата, но с нещо малко по-забавно :) Приятно гледане

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1545

• skatov
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
Привет, Иване и на останалите.
От 3 месеца не сте писали по темата, а тя е много интересна за мен. Ще ше да даваш сайтове за веганство и спорт, Ванка?
Не съм ял месо и риба от няколко години, а от няколко месеца станах и веган. Чувствам се супер, но почнах доста интензивно да спортувам и по-сериозно да се замислям дали не трябва да почна някакви добавки все пак.
Ако някой има повече информация за Рецепти, храни, диети, от къде да се закупят продуктите, ще съм много благодарен.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1546

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
  • Thank you received: 1
1º Защо "Веган, веганство или веганизъм" отхвърлят използването на животински продукти.

2º Защо изключват от хранителната си диета не само месото, но и рибата, другите морски животни, пчелен мед,яйцата и млечните продукти.
Последна промяна: преди 7 години 4 месеца от radoslav1990.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1547

• vhv
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Бягащ
Аз лично бих станал вегетарианец по хуманни причини. Самата идея да убиеш друго живо същество, за да се нахраниш, хич не ми харесва.При моята интензивност на бягане(60 - 70км седмично) не изпитвам никаква нужда от месо.Колкото до веганството - не бих се лишил от любимите си храни кисело мляко, сирене и кашкавал. Спортувам само за удоволствие и не гоня никакви специални постижения. Колкото до Карл Луис - беше ми любимец и не съм пропускал световно първенство и олимпийски игри с негово участие, само Лос Анжелис 84 по разбираеми причини. Въпреки това съм сигурен, че само с боб, ориз, леща и т.н., тая работа не става. Той успя да излезе чист от всички допинг проверки, но и Марион Джоунс уж беше чиста в Сидни.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1548

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
Според мен веганите са нещо като хранителна секта, която доста агресивно се опитва да налага принципите си. С какво нараняваме кокошките когато снасят яйцата си,или като доим кравите пием,ядем мляко?
Последна промяна: преди 7 години 4 месеца от radoslav1990.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1549

• skitnik
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
Не мога без сирене, кашкавал и мляко, това е основната ми храна, без месо също не мога, но на последък гледам да не го консумирам много защото е пълно с антибиотици особено пилешкото и с други боклуци е пълно.
Очи тъмнеят, глава се люшка,
уста проклинат цяла вселена!
Последна промяна: преди 7 години 4 месеца от skitnik.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1550

• ReconProG
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
Без да взимам научните изследвания по темата предвид, мнението ми е следното:
Хората сме хищници. И като всички други хищници ядем месо. Организма ни се нуждае от определени незаменими аминокиселини, които, доколкото знам, се набавят само чрез месо. От еволюционна гледна точка, трябва да ядем месо. Толкова ми стига, за да анатемосвам всякакви вегетариански и вегански наклонности.

Природата ни е дала малко по-развити мозъци, обаче ние, хората, типично по нашему, почваме да си мислим глупости с тях. И това е защото от хиляди години еволюираме само технологично. На физиологично ниво не сме мръднали грам в положителна посока от кроманьонците насам. Само назадваме, с развитието на обществото.
Имаме морални проблеми с убиването за храна, ала-бала... Това е така, само защото обществото ни през последните 200+ години е почти пренасително с хранителни продукти. На практика произвеждаме много повече, отколкото можем да изядем.
Едно време е било жизнена необходимост да убиеш животно, за да нахраниш себе си и семейството си, и да си гарантираш оцеляването.
Днес не е необходимост, но така или иначе маса добитък го избиват и сигурно над 40% от продукцията бива изхвърляна, понеже не се консумира. Така че, от "морална" гледна точка, какво като ядем месо? И да не го ядем, тия животни така или иначе ще ги изколят.
Като не ям месо в такава среда, имам само негативи от това - хем не съм ял месото, хем животното пак е фира...

А коментара за веганството като хранителна секта ми хареса адски много! :laugh:
Whatever doesn't kill me...should better start running.

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1552

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
Момчета - веганството е въпрос на личен избор. Всеки сам решава за себе си. Скатов се интересува от начин на набавяне не протеини от вегетариански източник - не чух да казвате нищо по темата.

Едва ли е искал да чуе анатема на веганството. Те не ни казват да не ядем месо, предлагам и ние да не им казваме, какво да ядат.

Един от много добрите ултрамаратонци е фрутарианец, което означава, че яде само плодове. В неделя край Панчарево, имаше полумаратон и го спечели суровоядец, който от години не яде месо и направи време 1ч20мин, което е 4мин на километър. След него имаше 2ма месоядни лекоатлети, които не го стигнаха! /човека предния ден беше бягал 40км и се е чудел дали да участва - та явно става номера/.

Аз лично съм месояден, но съм впечатлен какви резултати дават доста от хората неядящи месо.
runbg.net
Следните потребители изказаха благодарности: skatov

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1553

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
Знаем го тоз Американец(фрутанианец), Явно съм останал с грешо впечетление, но все пак мисля че имам правото да попитам с какво нараняваме кокошките заради яйцатаим или кравите,овците,козите и др източници на мляко ?

Отг: Vegan и бягане преди 7 години 4 месеца #1554

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
:laugh: Не ме питай мен. Аз ги ям в промишлени количества.
runbg.net
Следните потребители изказаха благодарности: ReconProG
  • Страница:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.313 seconds