runbg

Вторник, 09 17th

Last updateПон, 13 Фев 2012 6am

Добре дошли, Гост
Username: Password: Запомни ме
Хранителни режими
  • Страница:
  • 1

ТЕМА: L-carnitene

L-carnitene преди 7 години 9 месеца #418

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
  • Thank you received: 1
Незнам дали сте чували за него казват че е много добър в горенето на мазнини които ги превръща в енергия :) сега ще ви покажа една статия :)

"L-карнитин ли? А, това е за отслабване!" - казвате си. Без съмнение имате право, но това далеч не изчерпва свойствата на тази аминокиселина. А знаете ли дали всъщност го приемате правилно? L-карнитинът, или накратко карнитинът е аминокиселина, която тялото ни произвежда от аминокиселината лизин, като за това е нужно наличието на витамините В6, ниацин, С, желязо и аминокиселината метионин.

Какво е основното му физиологично въздействие?

Основната функция на L-карнитина е да служи като "совалка", която пренася мастните киселини с дълга верига през клетъчната мембрана, за да достигнат митохондриите, където служат като "гориво" за енергия, нужна на тялото.

Това е необходимо, тъй като мастните киселини трудно могат да преминат тази мембрана, понеже тя е непропусклива.

Преминаването става лесно, когато молекула на мазнината се свърже с молекула на L-карнитина. Предимството на L-карнитина обаче не приключва дотук.

След като молекулата мазнина бива изгорена, от нея се получават отпадъчни продукти. Тогава карнитинът се свързва с тях и ги прекарва обратно през клетъчната стена на клетката.

Така действието на L-карнитина е двойно - вкарва мазнината в клетката и извежда ненужните продукти.

Какви са оптималните дози?

За средностатистическия човек дозата е около 5-6 грама дневно (това са 5 000-6 000 милиграма - обърнете внимание на съдържанието на препарата, който ползвате).

Разбира се, за спортистите те са малко по-високи, но прием, по-голям от 10 грама дневно е вреден за здравето.

За съжаление тялото се адаптира към приема на L-карнитин и поради това само след няколко седмици той вече не "работи".

Затова се препоръчва прием не по-дълъг от 3-4 седмици, в противен случай бихте харчили парите си за нищо.

Полуживотът на L-карнитина е само 17 часа, което означава, че се изхвърля бързо от тялото.

Като прибавим и факта, че достига върхови стойности на 3 до 6 часа след приема му, за да извлечем максимална полза, е нужно да го приемаме 3-4 часа преди тренировка.

Възможни вредни/странични въздействия

L-карнитинът е доста добре поносим от тялото, но все пак се срещат странични ефекти предимно при по-продължителна употреба. Те се изразяват в гадене, повръщане, стомашни крампи и диария.

Кои препарати са основен източник на L-карнитин?

Обичайно L-карнитин се продава като самостоятелна хранителна добавка или като съставна част на препаратите, намаляващи телесните мазнини (фет бърнъри).

Освен L-карнитин, възможно е карнитин да се предлага и под друга форма - Ацетил L-карнитин. Според някои публикации ацетилът разгражда мазнините дори по-добре от самия карнитин.

За съжаление при детайлно разглеждане на Цикъла на Кребс това е било опровергано.

Ако видите пък добавки, в които има DL-Kарнитин, е добре да знаете, че това е карнитин смес от двете си форми.

DL-Карнитинът е много по-лесен за произвеждане и съответно по-евтин, но той не само не е толкова ефективен, колкото L-карнитина, но е и много по-опасен.

В последните няколко години интензивно текат разработки по производство на L-карнитин, който е свързан с определени аминокиселини - изследователите твърдят, че неговата усвояемост и ефективност ще бъдат многократно по-високи. Въпрос на време и на личен опит е да видим дали ще се окажат прави.

Допълнителни физиологични въздействия на L-карнитина

L-карнитинът участва в окислението на аминокиселините с разклонена верига, пречи на образуването на млечна киселина в мускулите ни, блокира вещества, които нарушават клетъчната стена.

Освен това чрез него се повишава доставката на кислород до мускулите и се осигурява енергия, без да се разграждат така ценните протеини.

Кои храни съдържат L-карнитин в най-голямо количество?

L-Карнитин има най-много в червеното месо, в малки количества се среща в млечните продукти, а в още по-малки - в плодовете и зеленчуците.

При здрав човек 75% от необходимия L-карнитин би следвало да се осигури от храната, а останалите 25% да се синтезират от тялото.

Източник: Карнитин (L-карнитин) www.bb-team.org/articles/882_karnitin-l-karnitin#ixzz1e6dtaiiv
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #421

• winger
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
  • Thank you received: 4
Здрасти, не съм съгласен с всичко. При адаптирането на тялото към Л-карнитина се случва това, че то свиква, че той ще му бъде добавен външно и спира да го синтезира и за това лично аз повече от 2 седмици не препоръчвам да се пие ( ако си твърдо решил да го взимаш ), но най-добре изобщо да не се пие. Иначе действа, да, и аз съм пил няколко дни тестово, има разлика в количеството пот, което се изхвърля по време на тренировката. Другото, което знам, е че се пие ~40 мин. преди тренировката, а не 3-4ч. И всички спортисти и треньори, които познавам така процедират. За не дълъг период от време, приема не е вреден, сичко е ОК, но не ти препоръчвам за по-дълги периоди ( месец и нагоре ).
Имам една приятелка, която около 2 месеца мина на диета + Л-карнитин и наистина отслабна доста, но като го спря си върна килограмите и още толко отгоре, защото както казах по-горе, тялото свиква, че ти ще го пиеш и спира да си го синтезира и като го спреш, вече няма кой да ти пренася мастните киселини :Р

Ако търсиш начин да изгориш повече мазнини, обличай се повече, за да се потиш много, спри сладкото ( тип вафли, кроасани и сие ), може по малко мед да хапваш ( домашен само ! ) Полуфабрикатите, чипсове, снаксове и сякви такива неща, също без тях. Хляб си яж, но не много, по 1 филийка на ядене примерно. Повече вода пий ( 2л. поне ) когато деня ти има тренировка 3литра.
Въпреки че това е форум за бягане, най-ефикасния начин за горене на мазнини е на Велоргометър, а още по-добре истинско колело !
Но най-важното, диетата ти не трябва да те лишава от нищо, просто в по-ограничени количества И докато я пазиш, НЕ ТРЯБВА да почиваш, защото така тялото гори мускулна маса, а не мазнини, докато се пази каквато и да е диета трябва да се спортува, за да се горят мазнини, а не мускули !
Планинско бягане
Бягане
Места за бягане

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #423

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
  • Thank you received: 17
За това кога трябва да се приема въпроса не е толкова спорен. По скоро зависи от това под каква форма е. Аз ползвам течен, който започва да работи много бързо след приема. Този на хапчета изисква повече време, за да започне да работи.
Лично препоръчвам приема да е в по-хладните дни от годината. През горещите дни потенето е толкова изобилно, че е чак неприятно.
Единственият, който може да ти каже, че не можеш си ти!
runbg.net

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #424

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
Аз искам да сваля 3-4 кг немога да ги сваля. и мисля че 2 седмици с л-карнитин ще ми помогне да ги сваля :)

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #425

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
Колко си висок и колко кг си в момента? Ако си слаб няма да стане лесно :)
Л-карнитина ще помогне, но трябва и да го пиеш на гладно и много зависи как се храниш.

В момента какво правиш, за да сваляш кг-те?
runbg.net

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #426

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
admin написа:
Колко си висок и колко кг си в момента? Ако си слаб няма да стане лесно :)
Л-карнитина ще помогне, но трябва и да го пиеш на гладно и много зависи как се храниш.

В момента какво правиш, за да сваляш кг-те?

Ми избягвам да ям сладко, както ми казаха в по горния пост, чипс, и такива неща калорични. Сутрин ям предимно плодове но по някой път и овесени ядки, на обяд предимно паста по някой пут риба,пилешко,свинко. и за вечеря или не ям нищо или малко салата според сезона.

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #429

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
  • Thank you received: 11
A double-blind crossover field study was performed to investigate the effects of acute L-carnitine supplementation on metabolism and performance of endurance-trained athletes during and after a marathon run. Seven male subjects were given supplements of 2 g L-carnitine 2 h before the start of a marathon run and again after 20 km of the run. The plasma concentration of metabolites and hormones was analysed 1 h before, immediately after and 1 h after the run, as well as the next morning after the run. In addition, the respiratory exchange ratio (R) was determined before and at the end of the run, and a submaximal performance test was completed on a treadmill the morning after the run. The administration of L-carnitine was associated with a significant increase in the plasma concentration of all analysed carnitine fractions (i.e. free carnitine, short-chain acylcarnitine, long-chain acylcarnitine, total acid soluble carnitine, total carnitine) but caused no significant change in marathon running time, in R, in the plasma concentrations of carbohydrate metabolites (glucose, lactate, pyruvate), of fat metabolites (free fatty acids, glycerol, -hydroxybutyrate), of hormones (insulin, glucagon, cortisol), and of enzyme activities (creatine kinase, lactate dehydrogenase). Moreover, there was no difference in the result of the submaximal performance test the morning after the run. In conclusion, acute administration of L-carnitine did not affect the metabolism or improve the physical performance of the endurance-trained athletes during the run and did not alter their recovery.

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #430

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
Ще си позволя да поставя и още нещо ,което според мен ще свърши добра работа::: www.firstendurance.com/2008/10/should-by...ange-as-i-go-longer/

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #431

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
Не искам да се заяждам но послените два поста много ми помогнаха :) разбрах сичко.

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #432

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
Не е статия ,за заяждане. Целта на форумите е да се помага,когато човек има опит в нещо,би трябвало да го сподели с другите ,за да не се лутат.Повярвай ми ,че много по трудно е да си на принципа проба грешка отколкото да ти се предостави информация.Дали е правилната информация или не ,всеки избира сам.Ще поставя още нещо,за да се извиня ако е се е усетило ,като заяждане::::::::::::::http://www.ultrunr.com/food_energy.html

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #433

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
NIKI 70 написа:
A double-blind crossover field study was performed to investigate the effects of acute L-carnitine supplementation on metabolism and performance of endurance-trained athletes during and after a marathon run. Seven male subjects were given supplements of 2 g L-carnitine 2 h before the start of a marathon run and again after 20 km of the run. The plasma concentration of metabolites and hormones was analysed 1 h before, immediately after and 1 h after the run, as well as the next morning after the run. In addition, the respiratory exchange ratio (R) was determined before and at the end of the run, and a submaximal performance test was completed on a treadmill the morning after the run. The administration of L-carnitine was associated with a significant increase in the plasma concentration of all analysed carnitine fractions (i.e. free carnitine, short-chain acylcarnitine, long-chain acylcarnitine, total acid soluble carnitine, total carnitine) but caused no significant change in marathon running time, in R, in the plasma concentrations of carbohydrate metabolites (glucose, lactate, pyruvate), of fat metabolites (free fatty acids, glycerol, -hydroxybutyrate), of hormones (insulin, glucagon, cortisol), and of enzyme activities (creatine kinase, lactate dehydrogenase). Moreover, there was no difference in the result of the submaximal performance test the morning after the run. In conclusion, acute administration of L-carnitine did not affect the metabolism or improve the physical performance of the endurance-trained athletes during the run and did not alter their recovery.

Кой е провел това изследване?
Честно казано на мен начина по който е направено изследването ми е съмнителен.
7 мъже тренирани атлети - да им вдигнеш резултата с L-carnitin при положение, че го пиеш само преди старта - много трудна работа. Съмненията ми произтичат и от това, че им дават Л-карнитин 2 часа преди и на 20км от началото на бягането. (давам ти пример - когато пия Л-карнитин първите дни не усещам физиологически разлики, но след това да)

Според мен експеримента е направен погрешно и не предполага да даде реален резултат.
:) Другите неща ми харесват храна = fuel :)
runbg.net

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #434

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
Привет!Статията е взета от GOOGLE наука.Там са само статии на изследователски институти и ,за да прочетеш дадена статия е нужно да заплатиш 50$ или 700$.И само да вмъкна,че хубавите продукти с добро качество почти не достигат до масовият потребител.Така и така се заговорихме може ли да обсъдим още една тема?Става въпрос ,за невротрансмитерите.

Отг:L-carnitene преди 7 години 9 месеца #436

• radoslav1990
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Напреднал Бегач
Няма проблеми сподели тъкмо ще научим нещо полезно :)
  • Страница:
  • 1
Time to create page: 0.208 seconds