runbg

Вторник, 07 16th

Last updateПон, 13 Фев 2012 6am

Добре дошли, Гост
Username: Password: Запомни ме

ТЕМА: Травми - Shin Splints

Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #771

• ReconProG
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
  • Thank you received: 5
Здравейте!
Нов съм във форума.
Бягам по-активно от около 2 години и половина. Преди това съм тичал само от време на време. Също съм много активен планинар.

Към края на 2010г постигнах върховата си (засега!) форма - бягах по 5 пъти седмично, между 5 и 8км, всеки път с по 15кг на гръб и времената ми никак не бяха лоши . :)
Правех подобни ексцесии, просто защото физическите предизвикателства страшно много ми харесват. През този период, когато не тичах, бях някъде на преход с тежка раница :)

През Януари 2011 обаче ми се появи проблем, който отначало много силно неглижирах. Дългото време тичане по асфалт и с тежка раница, комбинирано с тичането с туристически обувки (Читави Salomon, но хващат глезена твърде здраво за да е адекватно за тичане) и с известно време тичане с калпава техника, доведоха до появата на болка в левия ми крак, от вътрешната страна на тибията (голямата кост на пищяла). Болката се характеризираше с това, че в началото на бягането се появява, но щом разгрея изчезваше, само за да се появи още по-силна след края на тичането.
За появата на тази болка спомагаше и факта, че се занимавам с офисна работа и веднага след работа, без да загрея мускулите и да разтегна, директно се впусках в тичане.

Около месец нямах задръжки да си тичам с болката, дори подобрявах времената си, но в средата на февруари болката стана притеснително силна (започна да ме боли дори само при ходене) и ме подтикна вече да проуча проблема обстойно.

В търсенията си из мрежата установих, че най-точно на симптомите ми пасва травма, известна като Shin Splints, или - обща болка по дължината на пищяла, отвън или отвътре, държаща се по начина, описан по-горе.

В мрежата попаднах на тези и някои други статии по темата (повечето връзки, включително най-важната от статиите са ми на РСто в работа, ще ги пусна утре):

Wikipedia: Shin Splints
Shin splints article on Runner's world

Runner's World article - "Get over it: Shin Pain"

Почивах от тичането около 4-5 месеца и правех по малко заздравяващи упражнения за долната част на краката, започнах да правя и упражнения за сила на д.ч. на краката, разтягах, но не твърде старателно.

След огромната почивка се върнах пак към бягането, започвайки от едва 2-км бягания, 3 пъти седмично, с под 4-5кг товар (раничката с най-необходимите ми ежедневни принадлежности). Техниката ми на тичане вече си е ОК, не удрям на пети като пълен идиот, стъпвам си на цяло стъпало. Успях за няколко месеца, по-бавно отколкото ми се искаше, да се върна отново към редовни 6-километрови бягания, три пъти седмично. Вече обръщах сериозно внимание на загрявка и разтягане, не съм спирал да си правя упражненията между тичанията, но скоро пак се появи болката. Починах известно време и пак започнах постепенния процес на връщане във форма. При достигане на 5км редовни кросове отново започна да ме боли и отново се принудих да намаля тичането драстично.
Един допълнителен инцидент, свързан с падане от голяма височина ме изкара от строя за около месец, след което, в началото на Януари пак се върнах към бягането, започвайки отново от едва 2км, три пъти седмично.

Наскоро почнах 12-седмична програма за подготовка за бягане на 8км. Едва на третата седмица съм и ми предстои да бягам 6км по програма,в събота. След днешния 4км крос обаче пак се появи познатата болка. Интересното този път е, че болката се появи чак преди около 2ч, а бягането си го правих сутринта и се чувствах напълно ОК преди, по време и след него. Обувките, с които бягам са Salomon XT Wings2.

Засега държа нещата под контрол с ластичен бинт, но чувствам, че се движа по много тесен ръб и, че може би пак ще трябва да спра да тичам за твърде дълго...

Някой от съфорумците има ли опит или познати, страдали от тая проклетия?
Всякаква информация би ми била много полезна!
Whatever doesn't kill me...should better start running.
Последна промяна: преди 7 години 4 месеца от ReconProG.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #773

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
  • Thank you received: 11
Имам само един въпрос. Колко вода употребяваш на ден?

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #774

• ReconProG
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
Минимум 3 литра. Обикновено след бягане.
В тия три литра не включвам единия литър мляко, който излочвам около 30минути след края на бягането.

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #775

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане

Прикаченият файл 11.zip не е намерен

Нямах предвид след бягане.Имах предвид за цял ден.И болката слиза ли на долу към големият пръст?
Последна промяна: преди 7 години 4 месеца от NIKI 70.
Следните потребители изказаха благодарности: ReconProG

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #776

• ReconProG
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
Бягането си го правя сутрин преди работа.
Съответно, горния литраж става за целия ден. Но до към 1700ч обикновено вече съм изпил 3л вода.

Болката не слиза по-ниско от 5см над глезена.
Боли ме от вътрешната страна на тибията, по ръба на костта, като зоната на болка е около 7-9см дълга.

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #779

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
Отвори ли файла,който ти пратих?

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #780

• ReconProG
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
Не, сори. Сега почвам да го чета. Ще пиша после.
Благодаря!

EDIT:
Приключих с документа. Много добро четиво! Благодаря, че го сподели!
Огромна част от опита на хората съвпада с това, което аз преживях с долната част на крака си.

Когато се увия с ластичен бинт, както се описва в предпоследния отговор от документа, наистина няма никаква болка по време на тичане. Всъщност, може би точно това е причината напоследък да тичам с доста добро време и без никаква болка. :)

Ще си вкарам пак регулярни упражнения за lower leg strengthening и се надявам до месец да споделя промяна в положителна посока. :)

Ники, още веднъж благодаря за помощта!

Поздрави!
Последна промяна: преди 7 години 4 месеца от ReconProG.

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #781

• ReconProG
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
Ники, какво имаше предвид с това дали болката слиза към големия пръст?

Нямам такъв проблем, но все пак ми е интересно да чуя и за това.

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #787

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
ReconProG приемаш ли креатин под някаква форма?
Ники, какво имаше предвид с това дали болката слиза към големия пръст?

Нямам такъв проблем, но все пак ми е интересно да чуя и за това.
Последна промяна: преди 7 години 4 месеца от NIKI 70.

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #788

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #789

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #791

• ReconProG
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Майстор Бегач
Лятото изкарах един месец на креатин, преди да започнем Ком-Емине с един приятел.
Декември също приемах по 5гр дневно за около 2 седмици.

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #792

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
  • Thank you received: 17
:) Така момчета да се включа и аз в чата.
ReconProG - човече внимавай за здравето си! Като те слушам с какви тежки раници бягаш. ..... за бой си ;)

Така мит номер 1 - като бягаш с тежката раница и тежките обувки няма да станеш по-издръжлив и по як - ще станеш по контузен. Защо - защото двигателния ти апарат не е създаден да бяга с тежка раница и се товари и рано или късно поддава. С тежката раница ти се прецаква и техника на бягане и от там след време травми - нито един планински бегач не бяга и не ходи с тежка раница - нито един.

Прегледай си ходилатя - направи си воден отпечатък върху хартия, за да видиш да не идват проблемите от положението на свода.

Отворил съм 1 дебел буквар за травми и като чета твоята ми прилича повече на Anterior Compartmen Syndrome - симптоми
- Soreness on the muscle situated immediately next to the shin bone
- pain in the anterior muscles when running and when the feet are lifted upwards
- weakness in the anteririor muscle, felt when trying to lift the feet upwards

Една от причините е бягане по кофти твърди повърхноти- аз съм имал такава травма.

Как се третира?
- спираш да бягаш докато не отшуми болката - прави се, за да се намали възпалението там
- понякога трябват и ортопедични стелки

АКО ПРОБЛЕМА НЕ СЕ РЕШИ - СВЪРЖЕТЕ СЕ СЪС СПЕЦИАЛИСТ! - Мога да ти препоръчам много добър доктор в София.

Правех подобни ексцесии, просто защото физическите предизвикателства страшно много ми харесват.
Ела на някое състезание не прави ексцесии! :) Бъди разумен - прати си мейла и ще те свържа с с д-р, който ще ти помогне.

Ники! Креатин? Добавки - имам 1 любим лаф за добавките - "Това което е направено бързо с много добавки - се и губи също толкова бързо, колкото е направено!"
Единственият, който може да ти каже, че не можеш си ти!
runbg.net
Следните потребители изказаха благодарности: ReconProG

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #793

• NIKI 70
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Машина за бягане
Бате Иляне :) много правилно е ,за добавките.По принцип при вземане на КРЕАТИН се получават болки от този род.Но това не означава,че проблема идва от Креатина.Той е предпоставка и то голяма. :woohoo:

Отг: Травми - Shin Splints преди 7 години 4 месеца #796

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
  • Thank you received: 17
Е като започваш да казваш поне кажи защо - може и ние да научим нещо от теб!
Единственият, който може да ти каже, че не можеш си ти!
runbg.net
Time to create page: 0.265 seconds