runbg

Вторник, 09 17th

Last updateПон, 13 Фев 2012 6am

Добре дошли, Гост
Username: Password: Запомни ме
Обувки за бягане

ТЕМА: Маратонки за бягане - Вашите въпроси

Отг: Маратонки за бягане - Вашите въпроси преди 6 години 5 месеца #2346

• vaskodi25
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
  • Thank you received: 1
Здрасти Маринова,
Ще изкажа скромнното си мнение и дано да ти от полза, въпреки че това което написах по-горе важи на 100%! Аз също имам смъкнат свод и дори съм носил ортопедични стелки за ежедневните ми обувки. За съжаление ефектът беше обратен, само от ходене започнаха да ме болят и глезени и колена. Преди около година започнах да бягам с нисък клас обувка, която ми донесе само още и още проблеми, реших да се заема сериозно и да не се отказвам докато не си намеря подходящи обувки, имам опит от скиорските ми обувки, смених 6 чифта докато накрая не ми паснаха виок клас на Атомик, но това е за друг форум :). Та моя съвет е да търсиш докато намериш нещо подходящо, в мой предишен пост съм пуснал един линк, сайта е систематизиран добре и може да маркираш да ти показва маратонки за бягане, които са тип support moderate-op, това е за такива като нас, с проблемна походка и свод. В последствие като набележиш модел и марка, можеш да си тръсиш и от други сайтове, иначе аз не робувам на марки, но се запалих по Nike, заради сензора и статистическите функции на сайта им, имам и приятел с проблемна походка, който запалих да тича с мен, той си взе отново Nike Lunarglide +4 и също е много доволен ( Модератора обаче пише, че неговите след 1500км са му се износили, но то реално нищо не е вечно ). Други особенно важни неща за мен са задължителната загрявка и разтягане, както и едни чорапи които си купих (може и да прехласвам де) и от които съм супер доволен ( www.sportsshoes.com/product/NIK5821/nike...ssion-running-socks/ ), също така за да няма травми зимата, задължително трябва да се използва термо екипировка.....,но вече отиваме в дурга насока!
Дано съм бил полезен!
Поздрави
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Маратонки за бягане - Вашите въпроси преди 6 години 5 месеца #2347

• axlastro
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Редовен Бегач
  • Thank you received: 2
Здравей, първо моите съболезнования, защото аз съм същия. Ако имаш възможност - върни ги тези маратонки. Аз също се набутах с този модел 2160, понеже си бях купил ASICS GT2000, по препоръка от един много готин сайт runningwarehouse.com.
2160 е предходния модел, но няма нищо общо - след като останах доволен от GT2000 (единствената маратонка, от която не ме боли нищо като ходя), си поръчах GT2160 и аз от промоция от нета и ги върнах - те са като дървени отпред и нямат почти никакъв гел. Иначе моят съвет е да бягаш само по меки настилки (това ме посъветваха мен спортните лекари, при които ходих).
За обувки - то си е индивидуално. Аз също си купих маратонки от SLS по машината и ги върнах бързо бързо... Просто това, че е за overpronation не значи, че ще ти е удобна. В момента имам ASICS GT-2000 и Salomon Speedcross 2 и от двете съм що-годе доволен, като соломона е уникален на трева и кал, но не става за ходене и бягане по асфалт. В момента очаквам да ми доставят VIVOBAREFOOT - обувки за бягане, подобни на vibram five fingers. Тях смятам да ги ползвам във фитнеса, за ходене и за бягане по трева, за да ми заякнат глезените и коленете. С една дума - ако можеш ги измий хубаво и им ги върни. Повечето онлайн магазини имат либерална политика за връщане. Аз в последните 6 месеца съм върнал поне 5-6 чифта маратонки, не защото ми е кеф, а защото съм с доста проблемни ходила.

П.П. Сега видях, че някой вече е писал - да, чорапите са много важни, но най-важно е наистина добрата разгрявка и разтягането след тренировката. Също така и техниката на бягане. Точно заради неспазване на тия неща, си докарах доста кофти травма Зимата. Ако няма време за загрявка - има загряващи гелове по аптеките и са евтини.
Последна промяна: преди 6 години 5 месеца от axlastro.

Отг: Маратонки за бягане - Вашите въпроси преди 6 години 5 месеца #2348

• Маринова
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
Много благодаря за бързите отговори и съветите. Разбирам, че втори шанс няма смисъл да им давам, просто не са моите маратонки (а явно и не само моите) и наистина ще се опитам да ги върна (щом си върнал няколко чифта явно не е нещо необичайно), те не са изцапани, носих ги 40 мин по сухи тротоари.
И търсенето продължава - ще разгледам предложенията ви, въпреки че наистина си е индивидуално. Много е неприятно, че в магазина имаме шанс само за едно обуване и евентуално 5 мин да се повъртиш, а то си иска ходене/бягане, за да усетиш проблемите - тези експеримети излизат скъпо. Но... здравето е безценно в крайна сметка и съм съгласна, че екипировката е много важна.
За бягането по меки настилки, сигурно помага, но логистично ми е малко трудно, ще гледам да подбирам повече.
А тези минималистичните... хм, сигурно ще се престраша един ден, но да понатрупам стаж в бягането изобщо, иначе вярвам, че е полезно, доста ортопеди са ми препоръчвали като дете, а и сега на дъщеря ми, която явно е наследила ниския свод, да ходим боси при всяка възможност.
Само един последен въпрос, който може и тъп да ви се види, но четох някъде, че обувки за бягане се избирали с половин размер по-големи, т.е. да се усещат доста по-свободни от ежедневни обувки. Подкрепяте ли това мнение, и как би се отразило на стабилността все пак?
Поздрави,
Марина

Отг: Маратонки за бягане - Вашите въпроси преди 6 години 5 месеца #2349

• vaskodi25
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
  • Thank you received: 1
За последня ти въпрос ще кажа,че много зависи дали мериш преди или след продължително ходене. Аз си знам за себе си, първо ходя и тогава меря, ако е ок тогава, значи е добре защото обикновенно краката се уголемяват след продължително ходене, т.е. може да стигнат и до 1/2 номер повече. Така че има логика да вземеш малко по големи ако мериш на починал крак.
Успех в търсенето

Отг: Маратонки за бягане - Вашите въпроси преди 6 години 5 месеца #2351

• Маринова
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
Отново мерси за отговора. Има логика наистина в това за меренето на починал крак или след ходене или пък сутрин/вечер. Ще го имам предвид. С подходящи чорапи също ще се снабдя, останалата екипировка смятам, че ми е на достатъчно ниво, имам и за топло време и за студено.
Загрявката и разтягането накрая никога не съм ги подценявала (повече от 10 години прекарах в залата за худ. гимнастика и тези неща са ми ясни), но за самата техника на бягане сигурно има още доста какво да се желае. Старая се да се ограмотявам и с четене, но нещата идват с опита,така че...
Приятно бягане на всички (особено във все по-хубавото време)
Ще пиша да се похваля като намеря удобната маратонка.

Отг: Маратонки за бягане - Вашите въпроси преди 6 години 5 месеца #2352

• axlastro
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Редовен Бегач
  • Thank you received: 2
Малко не по темата, но тук обясняват доста интересни неща за техниката, както и някои прости упражнения упражнения - www.vivobarefoot.com/eu/training/

Аз вече се старая да спазвам тези принципи и да бягам на пръсти с малки, но чести крачки и изправен.

Между другото и аз имам проблем с намирането на обувки и той е свързан с широкия ми крак + нисък напречен (преден) свод.

Най-ми паснаха едни състезателни на Mizuno - Universe.

www.mizunousa.com/running/products/mizun...erse-4-running-shoes

Някой може ли да каже нещо за тях и най-вече дали биха били подходящи за леко планинско бягане и ходене и бягане по трева, предвид че са по-скоро за писта.
Последна промяна: преди 6 години 5 месеца от axlastro.

Отг: Маратонки за бягане - Вашите въпроси преди 6 години 5 месеца #2353

• admin
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Администратор
  • Thank you received: 17
axlastro - по няколко пъти месечно ми се случва да говоря с хора открили "чудото" наречено минималистично бягане.
Миналото лято, направихме открит урок и заснехме 15 човека бягащи обути и боси.
Това видео, което си качил е не е панацея. Това което установихме е че хората нямат реална представа как изглеждат докато бягат - сам със себе си няма как да промениш стойката си и да си сигурен, че е правилна. Аз не бих взел и половината съвети от това видео, гледал съм го още като излезе и ми го пращат редовно - "Ето я топлата вода." а има толкова много фактори, освен стъпването и главата има: Положение на ръцете, коленете, гърба и кръста, синхрона между крайниците има едно специфично загребване с крака и все такива интересни неща, които в това видео ги няма.

Ето няколко видеа на бегачи, а не на инструктори по пилатес. ;)

Хубавото във видеото е че обясняват за адаптацията, тя е важна. Един човек се похвали, че без адаптация е избягал 25км с new balance minimus - 5 дена след това не можеше да ходи нормално. ;) За да е сигурно трябва да те снима някой и да те погледне. Правилният начин на стъпване не е правилна форма. Минималистичното и босото бягане не ти ги дават(и не са панацея) - пак трябва да тренираш формата.

В момента си правя експеримент с минималистични маратонки и обувки за ходене, но не за правилна форма, а за заздравяване на ходилата и искам да проверя теорията, че се повдига свода. За техниката се снимам, гледам в огледалото във фитнеса. Отделно има доста маратонци, които си бягат през пета включително и големият Хайле Гребресаласие.
Mizuno Wave Universce не са подходящи за планина, те са performance модел - бягаш състезанието и хвърляш. За писта моделите имат шипове.

41023465_l.jpg

За минималистично бягане са тези аз си взех Mizuno Wave Evo Cursoris и все още нямам дълбоки впечатления. Cursoris е равна и няма разлика пръсти - пета.Те са за бягане на предната част на крака, но аз така или иначе съм си променил вече техниката и бягам с предната част на крака.

ПС: Има доста противоречиви източници на информация относно босото и минималистично бягане. Винаги имай едно на ум и накарай някой приятел да те снима. Ако видеото е хубаво даже ще ти пуснем резюме, какво трябва да се промени в случай, че трябва.
Единственият, който може да ти каже, че не можеш си ти!
runbg.net
Последна промяна: преди 6 години 5 месеца от admin.

Отг: Маратонки за бягане - Вашите въпроси преди 6 години 5 месеца #2358

• zlatka_rai
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Начинаещ
Здравейте!
Бихте ли ми препоръчали дамски модел маратонки за бягане по асфалт на кратки разстояния - до 10-12 км.
Благодаря предварително!
Time to create page: 0.212 seconds
Вие сте тук:Начало Форум - www.runbg.net Обувки за бягане Маратонки за бягане - Вашите въпроси