RunBG отбор за Мон Блан - Димитър Давидов

Оценете
(2 гласа)
димитър давидов димитър давидов димитър давидов

За да запълним картината на българското участие в CCC  състезание от веригата Обиколка на Мон Блан(UTMB) ще покажем лицето и на шестият член на екипа. Това е победителят от миналогодишното издание на Обиколката на Витоша - Димитър Давидов. С него пътищата ни се пресякоха за първи път на вечерния преход Верея (50 км преход със състезателен характер по билото на Стара планина със старт Прохода на Републиката и финал в.Шипка). Част от визитката му за изминалата 2011-та година е - победа на Обиколката на Витоша, победа на Шричинмой маратон, победа на Верея 50 км и участие в Xco Adventure Cup, където с неговия съотборник се класират на второ място, след Кирил Николов - Дизела и Иван Сираков.

Разкажи ни как започна да бягаш и кога се случи това? Спомняш ли си кой те запали за бягането?
Като ученик тренирах спортно ориентиране. Това е спорт, свързан с доста бягане в планината и участия в състезания. Така още в онези години започнах да бягам на по-къси дистанции. Ориентирането беше идеалният спорт и с него израснах.  През войнишките години служех в поделение в близост до Боровец. По това време имах възможност често да тичам в планината.
Сега членувам в клуб „Маратон” - Пазарджик. Заедно с другите членове сме на походи в планината  всяка събота и неделя.

Едва преди 5 години започнах да бягам на по-дълги дистанции. Тогава започнах подготовка за състезание наречено „Ексвенчер” с опитния маратонец Емил Апостолов. Това бяха първите стъпки и скоро започнах да участвам и в маратони и ултрамаратони.

През изминалата 2011-та година спечели Обиколката на Витоша. Разкажи ни как протече за теб състезанието?
През 2010 г. участвах за първи път в това състезание. Тогава не познавах добре трасето и не знаех, какво да очаквам. Все пак се класирах трети, което ми даде увереност, че мога да постигна и нещо повече. През 2011-та  вече познавах добре трасето, имах опита от предходната година. През годината подготовката беше на ниво и остана да се преборя само с конкуренцията. На самото състезание се чувствах много добре, бях в много добра спортна форма и везните наклониха в моя полза. Надпреварата за първото място беше доста оспорвана главно заради силните конкуренти.

Би ли споделил в какви състезания си участвал до този момент и някоя интересна история от състезание?
Участвал съм в  няколко маратона и ултрамаратона главно в България - Маратон София, Ротари маратон, Шричинмой маратон, Полумаратон съединение. През 2011-та спечелих 3 състезания - Обиколката на Витоша, Вечерния преход "Верея" (50-километрово вечерно състезание/преход в Стара планина). Обичам състезанията, както по равно трасе, така и в планината – все пак предпочитам пресечените местности.

Историята от състезание:
По време на едно участие в маратон бях стартирал с доста оскъдна екипировка, а атмосферните условия се влошиха по средата на състезанието. Така се случи, че заради студеното време мускулатурата ми отказа да функционира нормално и от претенции за челно място едва завърших. От тогава се опитвам да не подценявам атмосферните условия.

Тази година ще участваш в Обиколката на Мон Блан, което е като олимпийските игри на ултра бяганията. Какви цели си поставяш за състезанието и на какво ще заложиш при подготовката?
Целта ми е преди всичко да го завърша успешно. Естествено ако всичко е наред, ще се боря за възможно по-челно класиране. При подготовката ще заложа на тренировки през делничните дни. Това за мен обикновено са бягания от по 10-15 км. През почивните дни мога да отделям повече време и тогава обикновено правя бягания в планината на разстояние между 30 и 80 км.

Какво те кара да търсиш нови предизвикателства?
Частицата неизвестност в новите за мен състезания. Недокоснатото събужда желанието за покоряване.